Awaken an aura of chic serenity in your space with the lovely Orella bench. Made in Malaysia. this Japandi inspired piece consists of a sturdy wood frame topped with a foam-padded cushion and upholstered in sumptuous boucle fabric. The wide seat is embellished with a charming button-tufted design for a touch of traditional flair. The Orella requires assembly and features flowing crescent legs for excellent stability and support in delightful design. With striking visual distinction. the Orella bench is a fantastic upgrade to any layout. Overall: 47.20" W x 17.70" D x 18.30" H; Clearance(Floor to bottom of Seat measured from center): 9.70" H;
- Japandi bench
- Constructed from Rubber Wood and Engineered Wood
- Button-tufted design
- Padded with foam and upholstered in boucle fabric
- Rectangular seat
- Crescent legs
- Seat measures 18.30 high from the floor
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Orella |
| Color | Light Grey/Walnut Brown |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Boucle Fabric 95% Polyester. 5% Acrylic /Foam |
| Seat Color | Light Grey |
| Seat Depth | 17.7 in |
| Seat Height | 18.3 in |
| Seat Width | 47.2 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | MDF/Boucle Fabric 95% Polyester. 5% Acrylic /Foam/Rubber Wood |
| Frame Color | Walnut Brown |
| Leg Material | Rubber Wood |
| Leg Color | Walnut Brown |
| Assembled Product Weight | 29.5 lb |
| Maximum Load Weight | 400 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Items Included | One (1) Bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Baxton Studio |
| Manufacturer Part Number | WI13321 |
| Model | WI13321 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 17.70 x 47.20 x 18.30 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.