Baxton Studio Melody Mid-Century Modern Grey Fabric and Natural Wood Finishing 2-Seater Settee Bench Create a stylized seating space with this shapely retro modern 2-seater loveseat settee bench. With a frame crafted from a combination of metal and hardwood. solid rubberwood legs and finished in natural color. this contemporary 2-seater settee is a statement piece. Inspired by retro modern design. the Melody features slanted legs with classic button-tufting and grid tufting design on the backrest. grabbing all of the attentions. Effortlessly. the Melody pulls together style and comfort. A fully upholstered seat with exposed natural wood looks great from all angles. whether in a lounge arrangement. public waiting area or private office. Made in Malaysia. the Melody 2-seater loveseat settee bench requires assembly.
- Specifications:
- Mid-century fabric upholstered loveseat
- Polyester fabric upholstery
- Button-tufting with piping on the edge of the seat cushion
- splayed legs
- Light brown finishing wood splayed legs
- Assembly required
- Made in Malaysia
- Seat Height:18.9
- Seating Dimensions:18.9 High (from Floor) x 39.17 Wide x 18.9 Deep
- Front Legs Height:16.22 High
- Back Legs Height:15.51 High
- Color:Grey
- Finish:Natural
- Material:Polyester 100% Rubber Wood MDF Plywood Foam
- Assembly Required:Yes
- Item Weight:34.83
- Item Height:32.48
Fabric Care Instructions
Spot clean only
Specifications
| Brand | Wholesale Interiors |
| Collection | Wholesale Interiors |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 75% Fabric Polyester 100%/Rubber Wood/MDF/Plywood/Foam |
| Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 18.9 in |
| Seat Height | 18.9 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Metal and Hardwood |
| Frame Color | Brown |
| Leg Material | Rubberwood |
| Assembled Product Weight | 34.83 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Tufted |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Baxton Studio |
| Manufacturer Part Number | WHI-BBT8026-LS-Grey-XD45 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.02 x 40.94 x 32.48 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.