Add seating and subtle beauty to your patio or garden with the Bamboo54 Long 63-in. Folding Bamboo Bench. Handmade from bamboo. this bench has a natural finish to highlight the color and texture inherent in the grass. Plus. it’s eco-friendly. so you can use this bench with peace of mind. Bamboo grows over 10 times faster than most hardwoods and reaches maturity in five years or less. making it a truly sustainable resource. Incredibly strong. durable. and resistant to damage with a tensile strength greater than steel. this bamboo bench is also resistant to swelling and shrinkage. whether you’re in a humid or dry climate. This bench also folds for easy storage.
- Dimensions: 63L x 13W x 18H in.
- Handmade from bamboo
- Natural finish
- Eco-friendly construction
- Folds for easy storage
- Seats 2
Specifications
| Brand | Bamboo54 |
| Material | Wood |
| Wood Type | Bamboo |
| Color | Brown. Beige |
| Has Storage | Y |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Bamboo |
| Assembled Product Weight | 17 lbs |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | With Cushions |
| Manufacturer | Bamboo54 |
| Manufacturer Part Number | 5209A |
| Model | 5209A |






Reviews
There are no reviews yet.