Craft an atmosphere of reprieve in your space with the rustic charm of the Lovina accent bench. Made in Indonesia. this bohemian piece consists of a sturdy acacia wood frame with beautifully woven natural rattan by skilled artisans. Wide and lightly padded seat brings comfortable seating to any entryway. living room. or bedroom arrangement. The Lovina requires assembly and utilizes a symmetrical silhouette for a bold display. Brining a touch of exotic flair to modern interiors. the Lovina accent bench carries an air of ease in any setting. Disclaimer: Rattan is a product of nature and may have variations in areas such as. but not limited to. color. pattern. grain and texture. The hair-like strands of rattan/rattan-fiber are common due to the nature of the material. Overall: 50.00" W x 20.50" D x 28.00" H; Seating: 46.90" W x 18.90" D x 16.20" H; Backrest(from non-removable seat cushion up):11.80" H; Clearance(floor to bottom of seat): 13.50" H;
- Bohemian accent bench
- Constructed from Natural Rattan. Acacia Wood. and Engineered Wood
- Split back design with floating seat
- Geometrically woven rattan embellishments
- Upholstered seating area
- Rectangular silhouette
Specifications
| Brand | bali & pari |
| Collection | Lovina |
| Color | Light Honey/Light Brown |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Fabric/Polyurethane Foam/Plywood(Underneath the Seat) |
| Seat Color | Light Honey/Light Brown |
| Seat Depth | 18.9 in |
| Seat Height | 16.2 in |
| Seat Width | 46.9 in |
| Seat Back Height | 11.8 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Acacia Wood |
| Frame Color | Light Brown |
| Leg Material | Acacia Wood |
| Leg Color | Light Brown |
| Assembled Product Weight | 35 lb |
| Maximum Load Weight | 500 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean. Spot Clean for Upholstery |
| Items Included | One (1) Bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Baxton Studio |
| Manufacturer Part Number | WI13575 |
| Model | WI13575 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 20.50 x 50.00 x 28.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.