Romance Copy Ethnic-inspired. sturdily built and made from natural woven banana leaf. this charming trunk is embellished with light hand distressing in a rich natural brown finish. Its ample storage makes the trunk a highly practical piece to place in a living room or family room. for stowing items while providing a relaxed accent to your space. Product Details Set includes One (1) trunk Dimensions 19 inches high x 42.25 inches wide x 18.25 inches deep Finish Color Amber and Honey Materials Mahogany Weight limit 300 lbs
- The trunk presents a blend of style and practicality. proving that trunks can be both aesthetically pleasing and functional
- Finished with an amber-colored touch. the trunk complements rustic decor themes. adding warmth and character to spaces with similar aesthetics
- The trunk’s lid opens to reveal spacious storage. capable of accommodating various items. ranging from comforters to old leather-bound novels. offering practical storage solutions
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% Wood |
| Color | White |
| Seat Material | Wood |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 312 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | White |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |




Reviews
There are no reviews yet.