Alaterre Millwork Wood and Zinc Metal 40 Bench with Shelf is distinctly unique and one of a kind. The Zinc Metal mixed with Wood and Metal Accents lends Modern Industrial style to your living space and elevates your rustic industrial style. This table offer a balance of sturdy and solid with the lightness of the zinc metal tops; the cross bar accent in the back offers a unique touch. The roomy shelf provides the perfect spot for books. magazines or even a faux plant.
- A mix of wood and metals to elevate your rustic industrial style
- Zinc Galvanized Steel tops
- Matte lacquer wood finish for durability and natural look Metal top. providing a modern look
- Antique iron finished metal accents included on table back
- Extra shelf included for shoes. baskets. etc.
- Shelf is not adjustable
- Unique design for your space
- Overall Dimensions: 40 W x 17 D x 18 H
- Suggested Weight Capacity: 300lbs
Specifications
| Brand | Alaterre |
| Collection | Millwork |
| Material | Mango wood. Wood Composite. Metal. Steel |
| Color | Amber/Silver |
| Has Storage | Y |
| Number of Shelves | 1 |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Assembled Product Weight | 58.41 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Wood |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Trademark Global |
| Manufacturer Part Number | AWMW0471Z |
| Model | AWMW0471Z |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 40.00 x 17.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.