This bench is truly a sight to behold! At 60 long and 18 high we see it used as an amazing seat for your guests to enjoy your dinner gathering or an awesome entryway bench where everyone can line up to get their winter boots and snowshoes on! This bench is one piece within a bold. industrial accent furniture collection that will make a statement in your living space. With its truss construction. bolts and metal rod accents you will love how these pieces take your decor to a new level. Knots. cracks and even rough-hewn edges showcase the wood’s original qualities. Our lacquer finish with light and dark tones allows for the wood’s natural grain to show through.
- Pair two benches at your large farmhouse table
- This piece will allow your d**cor to be uniquely yours; each piece alone makes a statement Together they provide a distinct rustic industrial style
- Metal rod accent
- Weight capacity: 450 lbs.
- Solid Acacia Wood
- No piece is exactly alike; subtle imperfections such as knots and cracks are part of the wood’s character
- Easy to assemble
- Hardware and all tools included
- Nylon floor levelers
- Overall Dimensions: 60 W x 16 D x 18 H
Specifications
| Brand | Alaterre |
| Collection | Durango |
| Material | Acacia Wood. Metal. Steel |
| Color | Natural |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Back Height | 0 in |
| Seating Capacity | 3 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 57.5 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Decorative |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Trademark Global |
| Manufacturer Part Number | ANDU0474 |
| Model | ANDU0474 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 60.00 x 16.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.