In comtemporary and functional designs. the sofa features adjustable mechanism and soft velvet coating. designed to quickly lay out flat to form a comfortable bed. Two upholstered trunk armrests added to it can also work as headboard and footboard. Wooden legs in natural finish support the sofa in a cozy and breezy style. Space-saving while full of style. it is a perfect addition to your comtemporary home.
- Adjustable sofa
- Convertible from sofa to sleeper
- Foam density: D25
- Arm dimension: 25H
- Cushion thickness: 8
- Weight capacity: 750 lbs
- Assembly required
Specifications
| Brand | Acme Furniture |
| Collection | Tanitha |
| Futon Frame & Set Type | Convertible Sofas |
| Material | Eucalyptus. Foam. Velvet |
| Frame Material | Wood |
| Fill Material | Foam |
| Fabric Content | Velvet |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 17 in |
| Assembled Product Weight | 79 lb |
| Seating Capacity | 3 |
| Bed Size | Full |
| Color | Blue |
| Leg Color | Natural |
| Features | Sleeper |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://drive.google.com/file/d/1hhmSr9FCYVqtd1cmMrcunc1CjT6zSiYn/view*usp=sharing |
| Manufacturer | Acme Furniture |
| Manufacturer Part Number | 57205 |
| Model | 57205 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 35.00 x 76.00 x 33.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.