Endowed with unparalleled beauty. comfort. and luxury. the Tamaki Swivel Chair is designed to bring elegance and sophistication into the living room. The stylish nailhead trim around the edges showcases a classic silhouette. It has a timeless wingback design and round armrests for an embracing feel. with soft pink upholstery achieving a more intimate. relaxed look. Loose seat and removable cushion cover also provide added value and functionality. making cleaning spills or dirt easy.
- Swivel Chair with Glider
- Pocket Coil Seat Construction
- Set includes:
- Material: Wood(Pine). Plywood. Fabric. Foam. Metal
- Finish: Pink Fabric
- Upholstery color:
- Weight: 85
- Seat dimensions:
- Dimensions: 35L x 34D x 37H
- Swivel Chair with Glider
- Pocket Coil Seat Construction
- Set includes:
Specifications
| Brand | Bed Bath & Beyond |
| Collection | Tamaki |
| Chair Style | Glider. Upholstered. Swivel. Armchair |
| Seat Depth | 34 |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Back Height | 17 in |
| Seat Back Width | 24 |
| Seat Back Cushion Style | Tight Back |
| Arm Style | Round Arms |
| Assembled Product Weight | 85 lb |
| Material | Fabric |
| Seat Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood. Metal |
| Leg Material | Metal |
| Fabric Content | Fabric Material Name: Fabric|Fabric Material Percentage: 100% |
| Color | Pink |
| Seat Color | Pink Fabric |
| Leg Color | Brown |
| Pattern | Solid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Nailhead Trim|Swivel |
| Home Decor Style | Contemporary|Traditional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Bed Bath & Beyond |
| Manufacturer Part Number | LV00923 |
| Model | LV00923 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.00 x 35.00 x 37.00 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.