The Elchanon collection is as chic and glamourous as it is comfortable. Plush vertical tufting creates a streamlined effect adding tailored vintage glamour into the pieces. The gold metal base adds visual interest to the subtle gray finish. Create a cozy longing seating area with the wide seating and lush velvet upholstery. The dense foam seating provides hours of comfort and support.
- 1 accent pillow included
- Tight seat and back cushion
- Wooden inner frame
- Stainless leg
- Full foam seat
- Foam density: D20/D25/D28
- Removable pillow cover
- Weight capacity: 300 lbs
- Assembly not required
Specifications
| Brand | Acme Furniture |
| Collection | Elchanon |
| Chair Style | Armchair |
| Seat Depth | 22 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Back Height | 14 in |
| Arm Height | 24 |
| Assembled Product Weight | 78 lb |
| Material | Plywood. Foam. Stainless Steel. Velvet |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Plywood |
| Leg Material | Stainless |
| Fabric Content | Velvet |
| Color | Gold. Gray |
| Seat Color | Gray |
| Leg Color | Gold |
| Pattern | Solid |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Manufacturer | Acme Furniture |
| Manufacturer Part Number | 55672 |
| Model | 55672 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.00 x 40.00 x 30.00 Inches |











Reviews
There are no reviews yet.