Specification: Material: Bamboo Product size: 19.7" x 10.6" x 17.5" (L x W x H) Assembly: Required (tools provided) Weight: 5.3lb Weight capacity: 220lbs Package Contents 1 x Bamboo Shoe Bench 1 x Instruction 1 x Tools
- Our multifunctional shoe bench made with 100% natural bamboo. eco-friendly and sturdy.
- The storage bench is perfect for adding storage. seating or used as plants stand to an entry or hallway.
- Functional and suitable for living room. bedroom or bathroom. Elegant design to decorate your living environment.
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% Bamboo |
| Color | White |
| Seat Material | Bamboo |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 313 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Bamboo |
| Frame Color | White |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |






Reviews
There are no reviews yet.