DecMode Wood 2 Baskets Storage Bench with Cushion Seat. White is a unique addition to your stylish home. Storage bench table are best displayed near upholstered sofa or in entryway next to potted plants and a tall coat rack. Designed with felt or rubber stoppers at the base that prevent scratching furniture and table tops. as well as sliding around. This item ships in 1 carton. This door bench with shoe storage has a fabric cushion. White storage bench features 2 drawers with 15 lbs weight limit. Suitable for indoor use only. Some assembly required. Maximum weight limit is 250 lbs. Can accommodate 1 person. This is a single white colored entryway bench. Traditional style.
- Designed with the essence of timeless sophistication. where rich old-world textures and warm hues come together for a refined classic taste of understated luxury
- Upholstered white bench is made of red pine wood. MDF. fabric and woven dried plant materials
- Wood storage unit carries a matte white finished with light brown wicker baskets
- Traditional white bench is furnished 2 large removable wicker baskets for convenient storage and a cushioned upholstered seat
- The storage bench measures 34L x 16W x 20H inches. and weighs 39.69 lbs
- This rectangle wood shoe bench with storage has a solid white frame and cushion and brown wicker baskets
- Wipe clean with a dry cloth
- This entryway bench with shoe storage is built with a securely attached wooden frame and tapered edges and corners
- Traditional style
- DecMode Wood 2 Baskets Storage Bench with Cushion Seat. White makes a perfect addition to any home
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | DecMode |
| Material | Medium Density Fiberboard |
| Color | White 2 Baskets Solid Rectangle 34 x 16 x 20 |
| Has Storage | Y |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Width | 16 |
| Seat Back Height | 20 in |
| Seating Capacity | 1 |
| Frame Material | Medium Density Fiberboard |
| Frame Color | White |
| Leg Material | MDF |
| Assembled Product Weight | 39.7 lb |
| Maximum Load Weight | 250 |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean with a Dry Cloth |
| Items Included | This is a single white colored entryway bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | DecMode |
| Manufacturer Part Number | 96192 |
| Model | 96192 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.00 x 16.00 x 20.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.