Place this versatile bench at the foot of your bed to complete your room in style. With a beautiful. burnished oak finish. it boasts a cool. classic aesthetic. Its plush seat cushion is upholstered in soft fabric with a lush. luxurious texture. A built-in storage shelf underneath adds even more convenience. This bench is a stylish and practical addition to any modern bedroom.
Features :
- Includes: One (1) bench
- Finish: Burnished oak
- Fabric color: Brown
- Materials: Asian Hardwood. Wood. Fabric
- Island resort-inspired style with rich finish and airy appeal
- Lightly wire-brushed 12-step finish is rich and rustic
- Self-closing drawer glides and door hinges maximize durability and ease of use
- Featured in antique white and burnished oak finish options
- Cushion seat base: Particle board (12mm)
Specifications :
- Product Dimensions : 18.5H x 50.5W x 17.75D
- Seat Dimensions : 18.5H x 49W x 16.37D
- Product Weight : 38.59 lbs
- Number of Shelves : 1
- Assembly Required : Yes
- Warranty : One (1) year limited manufacturer warranty
- Set includes: One (1) bench
- Island resort-inspired style with rich finish and airy appeal
- Lightly wire-brushed 12-step finish is rich and rustic
- Featured in antique white and burnished oak finish options
- Exclusive to Coaster
- Exclusive to Coaster
Fabric Care Instructions
Easy Care. Machine Washable
Specifications
| Brand | Coaster Company |
| Collection | Franco |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Gray |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| Seat Material | Asian Hardwood |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 49 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Asian Hardwood |
| Assembled Product Weight | 38.59 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Cleaning code is S |
| Features | Storage |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Coaster Company |
| Manufacturer Part Number | 200977 |
| Model | 200977 |










Reviews
There are no reviews yet.