EASY TO ASSEMBLE: Our daybeds come with detailed assembly instructions and all the necessary tools to make the process quick and easy with no extra hassle. MULTIPLE STYLES TO CHOOSE FROM: We offer our daybeds in a variety of colors and styles to suit different home styles and personal preferences. Whether your décor is modern. traditional or minimalist. you’ll find a tanning bed that suits your needs.
- COMFORTABLE AND VERSATILE: Designed with a chaise lounge backrest and simple layout. this sofa bed is ideal for your home space.
- SPACE SAVING: If you need furniture that’s both comfortable and functional. this daybed is just what you need. Its compact design maximizes space and provides an extra sleeping area when needed.
- EASY TO ASSEMBLE: Our daybeds come with detailed assembly instructions and all the necessary tools to make the process quick and easy with no extra hassle.
- QUALITY MATERIALS: Our daybeds are made with quality materials such as sturdy wood frames and soft. durable fabrics to ensure long life and durability.
- MULTIPLE STYLES TO CHOOSE FROM: We offer our daybeds in a variety of colors and styles to suit different home styles and personal preferences. Whether your d**cor is modern. traditional or minimalist. you’ll find a tanning bed that suits your needs.
Specifications
| Brand | Genxin |
| Material | Wood |
| Leg Material | WOOD |
| Seat Material | WOOD |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Fabric Content | 15% WOOD |
| Arm Height | 30.71 in |
| Seat Depth | 83.47 in |
| Seat Height | 30.71 in |
| Seat Width | 42.91 in |
| Seat Back Height | 30.71 in |
| Assembled Product Weight | 16 lb |
| Maximum Load Weight | 330 lb |
| Seating Capacity | 2 |
| Bed Size | Twin |
| Color | Gray |
| Leg Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Features | Reclining |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | 0066 |
| Manufacturer Part Number | 0066 |
| Model | 0066 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 42.91 x 30.71 Inches |













Reviews
There are no reviews yet.