Complete your seating or dining space with the sophisticated Haddie bench. This contemporary bench features a distressed finish with the understated styling of rustic design. Rich walnut undertones play to the powerful look of this sturdy armless bench that features a sophisticated trestle base. Add this bench to any area for a trend forward style.
Features :
- Armless Bench
- Wooden Seat
- Backless
Specifications :
- Product Dimensions : 70L x 16D x 18H
- Product Weight : 57 lbs
- Dimensions: 70W x 16D x 18H in.
- Rubberwood and bentwood construction
- Distressed walnut finish
- Backless with trestle base
- Contemporary style
Specifications
| Brand | Acme Furniture |
| Collection | Haddie |
| Material | Wood |
| Color | Brown |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 18 in |
| Assembled Product Weight | 57 lb |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Acme |
| Manufacturer Part Number | 72213 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 70.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.