Romance Unique in look and comfort. the Baptis bench. mixing pure buttonless tufted & Delt trim fabric. offers a soft and luxe seating option or accent piece for any environment. It also features 4 Drawers for storage. This attractive bench will be the ideal additional seating space for either yourself or guests. Bring your home the trendiest piece and free yourself to seat on a cloud. Product Details *KD. Bench with Storage (Armless/Backless) * Storage: 4 Drawers * Stationary Seat (without Casters) * Padded Seat: Beige Fabric. Removable Seat/Cushion Size: Size: 46" x 16" x 2"H (1175 x 405 x 55mm) * CONSTRUCTION * Wood Case-Frame. Sled Base: White Finish * Clearance Floor & Base: 3" Height (78mm) * Drawer: GLIDE Side Metal (BaL Glider. 2/3 Ext.). Dovetail Not Included. Felt Lined Not Included. Safety Stop Not Included. Manual Close * Drawer Internal Size: 12" x 9" x 7"H (315 x 230 x 180mm)
- Include: Bench w/Storage *1
- Catalog Size: 48”L X 16”D X 19”H
- Seat Size: 48W x 16D x 19H
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% Fabric |
| Color | Beige |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Beige |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 282 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Fabric |
| Frame Color | Beige |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.