The perfect dining chair or living room accent. the Martha chair offers a fresh take on seating. With its like-leather upholstery and curved back. it maximizes on comfort and style. It features splayed solid wood legs with a copper steel base that makes this chair durable and instantly draws the eye in.
Manhattan Comfort Martha Double-Sided Fabric Leather Accent Chair in Brown-Set of 2:
- 2-Piece Modern and Contemporary Accent and Task Chair for Dining and Living Room Use.
- Upon Assembly. Measures: 20.27 in. Length. 34.25 in. Height. 23.22 in. Depth.
- Includes Solid Wood Splayed Legs with Copper Steel Base.
- Features Beautiful Double Material of Leather Like and Synthetic Fabrics with Plywood Backrest.
- Chair Weight Capacity: 264 Lbs. Includes Rubber Chair Stopper.
- Seat Dimensions: 18.5 in. Depth. 23.22 in. Length. 20.27 in Wide.
- Mix and Match: Get the Set with Manhattan Comfort Dining Tables.
- Minor Feet Assembly Required. All Hardware Included.
Specifications
| Brand | Manhattan Comfort |
| Collection | Martha |
| Chair Style | Upholstered |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Assembled Product Weight | 13.62 lbs |
| Maximum Load Weight | 264 lb |
| Material | Polyester. Wood. Leather. Copper. Steel. Rubber. Medium Density Fiberboard. Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Solid Wood |
| Leg Material | Solid Wood |
| Fabric Content | Velvet |
| Color | Brown |
| Seat Color | Brown |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 2 |
| Cleaning. Care & Maintenance | Spot Clean |
| Home Decor Style | Contemporary. Modern |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Manhattan Comfort |
| Manufacturer Part Number | 2-1018179 |
| Model | 2-1018179 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 20.27 x 23.22 x 34.25 Inches |




Reviews
There are no reviews yet.