This slipper chair is upholstered in smooth brown bonded leather and stands on brown wooden legs. Its size. simplicity and stylish design make this piece prefect for any small space.
- Includes: One (1) Chair
- Material: Bonded Leather
- Leg Material: Rubberwood
- Color: Brown
- Leg Finish: Dark Brown
- Some Assembly Required
- Dimensions: 34.25 inches deep x 24.50 inches wide x 34.00 inches high
- Seat Dimensions: 23.50 inches deep x 24.50 inches wide x 18.00 inches high
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 23.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 24.5 in |
| Seat Back Height | 16 in |
| Assembled Product Weight | 35.27 lb |
| Material | Leather |
| Leg Material | Rubberwood |
| Fabric Content | Leather |
| Color | Brown |
| Seat Color | Brown |
| Leg Color | Dark Brown |
| Seating Capacity | 1 |
| Home Decor Style | Transitional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 809832WAL |
| Model | 809832WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.50 x 34.25 x 34.00 Inches |




Reviews
There are no reviews yet.